W sobotę, 11 marca, w życie wchodzi rozporządzenie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła umożliwiające Narodowemu Funduszowi Zdrowia rozpisanie konkursu dotyczącego finansowania olsztyńskiej kliniki „Budzik dla dorosłych”. Otwarta pod koniec grudnia placówka wciąż nie ma pieniędzy na funkcjonowanie.

Rozporządzenie wydane przez ministra zdrowia określa zasady konkursu, który musi przeprowadzić Narodowy Fundusz Zdrowia, żeby olsztyńska klinika „Budzik dla dorosłych” mogła otrzymać pieniądze z NFZ.

Wszystko wydaje się być formalnością, gdyż olsztyńska klinika jest jedyną tego typu placówką w Polsce. Dotychczas działał tylko „Budzik dla dzieci”, w którym przez 3,5 roku wybudziło się około 30 młodych pacjentów. W przypadku, gdy któryś z pacjentów kończył 18 lat, do tamtej placówki już trafić nie mógł. Panaceum okazał się „Budzik dla dorosłych”, jednak cały czas brakuje mu dofinansowania, a przez to cały czas nie można zatrudnić dodatkowego personelu, który mógłby się opiekować pacjentami. Na razie olsztyńska klinika „Budzik dla dorosłych” jest finansowana z pieniędzy szpitala uniwersyteckiego, który nieustannie się zadłuża.