Za dwa tygodnie rusza rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w Olsztynie. Dobra wiadomość jest taka, że w myśl obowiązujących przepisów, samorząd ma obowiązek zapewnić wszystkim dzieciom miejsca w przedszkolach. Zła, że rodzic przystępujący do rekrutacji nie ma gwarancji, że jego dziecko trafi właśnie do tego przedszkola, do którego chciałby je posyłać.

Dwa tygodnie zostały rodzicom z Olsztyna, którzy chcą posłać swoje dziecko do przedszkola, na zapoznanie się z ofertą i wybranie placówki. To jedna z najważniejszych decyzji, którą rodzic musi podjąć. Na co zwracają uwagę szukając miejsca dla dziecka? Przede wszystkim bezpieczeństwo. Nie mniej ważna jest wielkość sal oraz zaplecze dydaktyczne.

Nowością tegorocznej rekrutacji jest to, że gminy mają obowiązek zapewnić miejsce w przedszkolu także dzieciom najmłodszym: — Od 1 września 2017 roku 3-latki, których rodzice chcą, żeby dziecko poszło do przedszkola, maja to miejsce zagwarantowane — mówi Mariusz Badura, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Olsztynie.

Rodzice do 15 marca mają czas na zapoznanie się z ofertą przedszkoli i wybór trzech, o przyjęcie do których będą wnioskować. Od 1 do 7 kwietnia będą mieli czas na uzupełnianie i weryfikacje wniosków. 21 kwietnia zostaną ogłoszone listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych. Między 24 a 27 kwietnia rodzice będą zobligowani do potwierdzenia, że poślą dziecko do przedszkola, do którego się ono zakwalifikowało. Ostateczne listy zostaną opublikowane 28 kwietnia. Miejsc ma starczyć dla wszystkich, ale rodzic nie ma zagwarantowane, że jego dziecko trafi do placówki, do której chciał je posłać.

W Olsztynie na przedszkolaków w tym roku czekać będzie około 3250 miejsce w przedszkolach publicznych oraz 280 miejsc w przedszkolach prywatnych, które uzupełniają ofertę miejsc w przedszkolach publicznych.

Rodzice płacą jak w każdym przedszkolu miejskim, czyli 5 godzin podstawy programowej za darmo, a potem za każdą godzinę złotówkę — mówi Marta Januszkiewicz, dyrektor przedszkola publicznego w Olsztynie.

W takich placówkach za dodatkowe zajęcia trzeba zapłacić. Niepubliczne prześcigają się z kolei w ofercie zajęć, zawartych opłacie za czesne.

Język angielski, zumba, robotyka czy tańce, ale od przyszłego roku przewidujemy 7 dodatkowych zajęć bezpłatnych — mówi Beata Chrzanowska, wicedyrektor przedszkola niepublicznego w Olsztynie.

Rekrutacja do przedszkoli miejskich będzie się odbywać drogą elektroniczną na stronie przedszkola-olsztyn.nabory.pl. przedszkola-olsztyn.nabory.pl.