To jedyne takie wydarzenie w Polsce. Zawody siatkarskie połączone z turniejem wiedzy... o mleku. W akcji gimnazjaliści z Warmii i Mazur. W takich sposób do sportu i picia mleka zachęca Agencja Rynku Rolnego w Olsztynie, która zorganizowała zawody.

W Turnieju o Dzban Mleka, w gimnazjum nr 11 w Olsztynie, wzięło udział 15 drużyn. Celem przedsięwzięcia jest zainteresowanie gimnazjalistów sportem, ale również promocja wśród nich mleka i jego przetworów. Turniej to rozwinięcie akcji „Mleko w szkole”, z którego na Warmii i Mazurach korzysta regularnie 100 tysięcy dzieci. Tyle, że to w większości uczniowie podstawówek. Z myślą o gimnazjalistach stworzono te zawody, za nami ich druga odsłona.

Mleko to budulec naszych kości jeżeli chodzi o młody organizm. Dzięki niemu kości są wzmacniane i jesteśmy sprawniejsi fizycznie — mówi Elwira Leśkiewicz-Woźniak, dietetyczka.

Mleka unikać muszą jedynie ci, którzy cierpią na nietolerancje laktozy. Reszta może pić na zdrowie, bo to przede wszystkim cenne źródło wapnia. Jeżeli dzieci nie lubią mleka, dietetycy zalecają zamiennik w postaci przetworów mlecznych, takich jak jogurt, maślanka, kefir czy ser.