Czy komiks można wystawić na scenie? Takie karkołomne zadanie postawili przed sobą twórcy z Olsztyńskiego Teatru Lalek. Reżyserem przedstawienia i twórcą scenariusza jest Andrzej Bartnikowski, zarazem dyrektor teatru. Na warsztat wziął komiks uznawany za legendę, choć w Polsce dotąd mało znany - „Mały Nemo w krainie snów” Winsora McCaya.

Ponad sto lat temu McCay stworzył postać Nemo, którego wysłał do fantastycznej krainy snów zamieszkałej przez galerię przedziwnych postaci. Dzieło amerykańskiego rysownika uznawane jest za pierwszy artystyczny komiks w dziejach. Pierwsze odcinki ukazywały się w prasie od 1905 roku.

W Polsce dopiero teraz ukazuje się komiks z przygodami Nemo. Jednocześnie z nim - pierwsza polska inscenizacja tego utworu. Twórcy przedstawienia zapowiadają, że to będzie bogaty plastycznie spektakl. Jednocześnie bardzo trudny techniczne dla samych realizatorów. Przedstawienie ma być dynamicznie, z użyciem wielu rodzajów lalek, grą aktorów w pełnym planie, z częstą zmianą scenografii.

Premiera przedstawienia, a zarazem polska prapremiera, w najbliższą sobotę 18 lutego w Olsztyńskim Teatrze Lalek.