Niektórzy są w stanie wiele zrobić dla dobrego zdjęcia na portalu społecznościowym. Dwóch mężczyzn postanowiło przekroczyć kolejne granice. Miało w tym pomóc zdjęcie tzw. selfie wykonane na pasie polsko- rosyjskiej drogi granicznej. W tym miejscu to zabronione. Skończyło się na mandacie i odpowiednim komentarzu funkcjonariuszy straży granicznej z Barcian.

36- i 39-latek z województwa mazowieckiego przyjechali na ferie zimowe na Mazury. Postanowili zobaczyć jak wygląda polsko-rosyjska granica i zrobić sobie tam zdjęcie. Zignorowali przy tym znaki, które kategorycznie zakazują wchodzenia na pas graniczny. Strażnicy nie zignorowali jednak śladów ich butów, które pozostawili na śniegu. To one były podstawą do nałożenia 200-złotowego mandatu.

Straż graniczna przypomina, że granica państwowa Rzeczypospolitej Polskiej z Federacją Rosyjską jest jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej. Jej przekraczanie jest możliwe tylko i wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Złamanie tych zasad grozi karą grzywny do 500 zł bądź karą pozbawienia wolności do 3 lat.