Wojewoda warmińsko-mazurski ruszył w trasę po regionie. Do końca marca Artur Chojecki będzie spotykał się z samorządowcami i rozmawiał o reformie oświaty. Chodzi o zebranie informacji o ewentualnych problemach. Taki raport trafi później do Ministerstwa Edukacji narodowej. Pierwsze spotkania z samorządowcami i dyrektorami szkół odbyły się w Mrągowie.

Wizyta wojewody w Mrągowie to początek cyklu spotkań w terenie, które będą dotyczyły przede wszystkim reformy oświaty. Zmiany dotyczą 21 szkół podstawowych, 12 gimnazjów oraz 6 szkół ponadgimazjalnych w powiecie mrągowskim. Mrągowo jest w gronie tych miast, które mają już gotową uchwałę w sprawie sieci szkół. Czeka na opinię kuratorium.

Sorkwity są jeszcze przed tym etapem, ale reforma - jak zapewnia wójt - nie powinna być tu rewolucją: — Na terenie gminy Sorkwity są w tej chwili dwa zespoły szkół, które zostaną ewentualnie przekształcone w szkoły podstawowe — mówi Józef Maciejewski, wójt Sorkwity.

Mikołajki dopiero przygotowują uchwałę. Tu jednak pojawiają się wątpliwości: — Klasy są nieliczne, demografia wskazuje, ze będzie coraz mniej, a koszty są takie same. W związku z tym zastanawiamy się, jak mamy dalej postępować — mówi Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek.

Mikołajki co roku z własnego budżetu dokładają 3,5 mln złotych do oświaty. W planie samorząd ma przekształcenie dwóch szkół wiejskich w jedną, z filią w drugiej miejscowości. Ale to może być trudne do realizacji, bo nie ma jasnych przepisów dla tego typu rozwiązań.

Na poziomie powiatu, kłopoty mogą się zacząć za 2,5 roku, kiedy jednocześnie do szkół średnich pójdą dwa roczniki - ostatnia klasa wygaszanych gimnazjów i VIII klasy nowych szkół podstawowych.

Kuratorium oświaty w Olsztynie zapewnia, że jest gotowe rozwiać wątpliwości samorządów i jest gotowe odpowiadać na indywidualne pytania, jeszcze przed przesłaniem uchwał w sprawie sieci szkół. Do tej pory, takie uchwały przesłało do zaopiniowania 20 samorządów. Wydano 4 pozytywne decyzje. Jutro kuratorium przedstawi kolejny cotygodniowy raport na temat wdrażania reformy oświaty i pytań samorządów w tej sprawie.

Wizyty wojewody w regionie dotyczą przede wszystkim reformy oświaty, ale też sytuacji poszczególnych powiatów i ich mieszkańców. W Mrągowie, Artur Chojecki odwiedził też między innymi szpital powiatowy oraz Dom Pomocy Społecznej.