Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej szuka kandydatów do służby. W tym roku pracę na przejściach granicznych i przy ochronie tzw. zielonej granicy może znaleźć 30 osób.

Służbę strażnicy graniczni pełnią niezależnie od pogody i pory dnia. Są odpowiedzialni za porządek na zewnętrznej granicy kraju i Unii Europejskiej. Choć ich pracę ułatwia coraz lepszy sprzęt i nowe technologie, to nic nie zastąpi na granicy obecności wyszkolonego funkcjonariusza, którzy przeszedł pozytywnie weryfikacje kilku testów.

Zaczyna się od rozmowy kwalifikacyjnej. Później jest pierwszy etap i badania psychologiczne, podczas których wielu ludzi odpada. Następnie dochodzi do badania wariografem — mówi por. SG Mirosława Aleksandrowicz, rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie.

Kandydaci pochodzący z pierwszego naboru mają już za sobą wyjściowy etap. Do tego dochodzi test z języka obcego i z wiedzy ogólnej. Ponadto przyszli funkcjonariusze muszą wykazać się dobrą kondycją fizyczną, bo praca - szczególnie na początku służby - nie jest najłatwiejsza.

Potrzebni są nam funkcjonariusze do patrolowania tzw. zielonej granicy, a także kontrolerzy do służby na przejściach granicznych — mówi płk SG Tomasz Semeniuk, komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie.

By móc założyć mundur, idealny kandydat musi także posiadać odpowiednie cechy osobowości: sumienność, odpowiedzialność czy dojrzałość społeczną. Później kandydaci, którzy zostaną przyjęci do służby muszą przejść 7-miesięczne szkolenie. W tym czasie mają zapewniony nocleg i wyżywienie. Do tego otrzymują wynagrodzenie - to ponad 1,7 tys. złotych.

W trakcie szkolenia ważna jest wiedza teoretyczna o podstawach ich pracy. Do tego dochodzi wiedza oraz umiejętności praktyczne. Po szkoleniu początkujący strażnik graniczny może liczyć na pensję w wysokości ponad 2,4 tys. złotych.

By zostać strażnikiem granicznym kandydat musi mieć polskie obywatelstwo i nie może być karany. Takie osoby dokumenty mogą składać od poniedziałku do czwartku w Wydziale Kadr i Szkolenia Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie.