„Zarabialiśmy więcej, było też znacznie bezpieczniej” - tak statystycy z Warmii i Mazur podsumowują 2015 rok w regionie. Opublikowany Rocznik Statystyczny Województwa jak w soczewce pokazuje ekonomiczne życie mieszkańców, gospodarkę, wydatki oraz przychody. Sprawdziliśmy, jak z perspektywy liczb żyło się w naszym regionie nieco ponad rok temu.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Urząd Statystyczny w Olsztynie, przestępczość na Warmii i Mazurach w ostatniej dekadzie spadła. Jest o ponad połowę mniej zabójstw. Jeszcze 10 lat temu wypadki drogowe spowodowane przez pijanych kierowców były plagą. W 2015 roku ich liczba w regionie spadła do nieco ponad 2,5 tys.

Stróże prawa nieco mniej odnotowują również zgłoszeń przemocy domowej. Mocno spadła natomiast liczba kradzieży samochodów. Dziesięć lat temu było ich prawie 1000. Ostatnie dane mówią już o nieco ponad 200 przypadkach na Warmii i Mazurach.

Z danych statystycznych wynika też, że w regionie mniej też jest przestępstw skarbowych. W 2005 roku urzędnicy wykryli ich ponad 200. Ostatnie dane wskazują już poniżej 100. Jednak największy spadek odnotowano w sprawach związanych z akcyzą, których było 35.

Jeżeli chodzi o przeciętne wynagrodzenie miesięczne brutto w gospodarce, w stosunku do ubiegłego roku, odnotowano wzrost o ponad 3 proc. — mówi Małgorzata Wilczopolska, Urząd Statystyczny w Olsztynie.

W 2015 roku przeciętne wynagrodzenie w Polsce wynosiło prawie 4 tys. złotych (3907,85 zł). Znacznie mniej zarabiali w tym czasie mieszkańcy Warmii i Mazur. Ich średnią pensję Urząd Statystyczny wyliczył na ponad 3,3 tys. złotych. Wśród najlepiej zarabiających branży w 2015 roku znalazły się finanse i ubezpieczenia, rolnictwo oraz administracja publiczna. Tu średnie miesięczne pensje przekroczyły 4 tys. złotych brutto.

W 2015 roku ekonomiści zanotowali również niewielki spadek cen żywności w porównaniu z rokiem 2014. To dobry znak, bo w ciągu ostatniej dekady ceny tych produktów wciąż rosły. Tańsze były również ubrania i transport. Niewiele podrożały natomiast wyroby tytoniowe i alkohol oraz usługi związane ze zdrowiem.