Ponad 400 tysięcy podatników z Warmii i Mazur zdecydowało się w minionym roku przekazać swój 1 procent podatku organizacjom pożytku publicznego. To ponad połowę więcej niż jeszcze kilka lat temu. Teraz jest kolejna szansa, żeby poprawić ten wynik, bo do końca kwietnia trzeba rozliczyć się z fiskusem. Robiąc to, warto pamiętać o fundacjach i stowarzyszeniach z Warmii i Mazur.

Podopieczni olsztyńskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Arka” od lat korzystają z pieniędzy przekazywanych przez podatników.

To środki niezbędne do funkcjonowania. Dzięki jednemu procentowi już 22 rok możemy funkcjonować i wspierać rodziny. Pieniądze przeznaczone są na dożywianie dzieci, czy pomoc psychologiczną — mówi Sylwia Kowitz, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Arka”.

Z szacunków Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie wynika, że w 2015 roku jeden procent na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) z Warmii i Mazur przekazało o 16 tysięcy podatników więcej niż rok wcześniej. Za tym wzrostem stoją konkretne sumy.

W ubiegłym roku mieszkańcy Warmii i Mazur przekazali na działalność organizacji pożytku publicznego ponad 16,5 miliona złotych. To o półtora miliona złotych więcej niż 2014 roku. Jednak nie każdą organizację możemy wesprzeć w ten sposób.

OPP muszą publikować swoje sprawozdanie finansowe, merytoryczne, a także przekazywać informację na co ten 1 procent wydają – mówi Joanna Glezman, pełnomocnik marszałka ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi :

Taki monitoring organizacji prowadzi między innymi Ministerstwo Finansów. Pełną listę uprawnionych podmiotów można znaleźć na stronie internetowej resortu. W całej Polsce z jednego procenta skorzystać w tym roku może ponad 600 fundacji i stowarzyszeń. Ale wciąż wielu podatników wypełniając swój PIT rubrykę z numerem KRS podmiotu zostawia pustą.

Warto też wspierać lokalne organizacje, by te pieniądze zostały w regionie. Na Warmii i Mazurach w tym roku pieniądze przekazać można jednej z ponad 300 organizacji pożytku publicznego. Szczegółową listę można znaleźć na stronie internetowej wspieramregion.pl .