Integracyjny Teatr Tańca AUTentYcZni My z Zespołu Placówek Edukacyjnych i Teatr Światło i Cień z Gimnazjum nr 13 w Olsztynie zwyciężyły w swoich kategoriach, w III Internetowym Przeglądzie Uczniowskich Zespołów Teatralnych Telewizji Polskiej. Ogłoszenie wyników odbyło się w połowie marca. Sprawdziliśmy, co dziś słychać u zwycięzców i jak nagroda finansowa wpłynęła na ich rozwój.

Podczas finałowej gali trzeciej edycji przeglądu Teatr Światło i Cień zwyciężył w kategorii szkoły gimnazjalne. Do konkursu zgłosił spektakl pod tytułem „Schola”. Natomiast aktorzy z Zespołu Placówek Edukacyjnych zajęli pierwsze miejsce w kategorii domy kultury i placówki oświatowe. Zwyciężyli spektaklem pod tytułem „Czekając na…”, który opowiada o przemijaniu, a oparty jest na poezji Bolesława Leśmiana.

Pół roku później aktorzy Teatru AUTentYcZni My są w trakcie kolejnych prób do swoich spektakli. Tym razem ćwiczą już w kostiumach, które kupili dzięki wygranej, zdobyli wówczas 10 tysięcy złotych. Aktorzy z Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie pracują nad spektaklem pod tytułem „Dorosłość”, który chcą zgłosić do IV Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych.

Z kolei aktorzy z Teatry Światło i Cień jeszcze nie podjęli decyzji, czy wystartują w tegorocznym przeglądzie. Aktualnie pracują nad nowym spektaklem, a próby i występy nagrywają i montują na sprzęcie, który kupili dzięki wygranej. Pulę 15 tysięcy złotych przeznaczyli także na zakup sprzętu na potrzeby szkolnej telewizji.

Trwa nabór do czwartej edycji Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych. Mogą zgłaszać się uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także z zespołów teatralnych działających na przykład przy domach kultury. Termin nadsyłania zgłoszeń do Oddziału Telewizji Polskiej w Olsztynie upływa 31 grudnia. W tym roku tematyką konkursu jest „Nasza klasyka i Sceny z Szekspira”. Szczegóły na stronie iteatr.tvp.pl