Ponad milion osób choruje w Polsce na łuszczycę. Skala problemu jest ogromna, tym bardziej, że 60 procent zmagających się z tą nieuleczalną chorobą popada w depresję. Zmiany skórne, widoczne na ciele, powodują wykluczenie społeczne i utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Tak być nie powinno - mówią przedstawiciele stowarzyszenia Psoriasis, którzy zorganizowali w Olsztynie konferencje pod hasłem edukacji i integracji.

Niezależnie od płci, wieku czy statusu społecznego to choroba, która może dotknąć każdego. Pierwsze objawy łuszczycy zwykle widoczne są na skórze owłosionej głowy oraz na skórze łokci i kolan. Nie jest to jednak reguła, bo zmiany spowodowane tą chorobą mogą pojawić się na całym ciele. Mimo, iż choroba znana jest ludzkości od wieków, wciąż pozostaje nieuleczalna, ale możną ją skutecznie zaleczyć.

Na szczęście żyjemy w takich czasach kiedy do leczenia mamy do dyspozycji leki biologiczne. Oczywiście pacjent musi przejść odpowiednią drogę leczenia lekami klasycznymi i mieć odpowiednio nasilone zmiany skórne — tłumaczy Agnieszka Owczarczyk-Saczonek, dermatolog.

Terapia lekami biologicznymi stosowana jest w bardzo poważnych przypadkach. W tych lżejszych, farmakologia wystarcza, by zahamować rozwój. Szacuje się, że z łuszczycą zmaga się w Polsce od 2 do 4 procent społeczeństwa.

Ona jest tak częsta jak cukrzyca, choroby krążeniowe lub częstsza. Jest jednak trudniejsza dla pacjenta, dlatego że zawsze ją widać zauważa Małgorzata Kułakowska, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Chorych Na Łuszczycę Psoriasis.

Z tego powodu osoby chore często są stygmatyzowane, bo niska świadomość społeczeństwa sprawia, że łuszczyca uchodzi za chorobę zaraźliwą. To nieprawda, o czym przekonywano dziś podczas IV konferencji Edukacja i Integracja w Muzeum Warmii i Mazur. Chorzy na łuszczycę mogą z powodzeniem korzystać z wszelkich usług takich jak fryzjer, kosmetyczka czy basen. Często jednak tego nie robią, a wstyd spowodowany chorobą wpływa negatywnie na ich psychikę. Może powodować depresję, która dotyka nawet ponad połowę chorych. Dlatego ważne jest nie tylko leczenie samej łuszczycy, ale również ludzkich uprzedzeń z nią związanych.