Ponad pół tysiąca uczniów z Warmii i Mazur oglądało dziś (10.10) sztukę ,,Baśń o rycerzu bez konia”. Wszystko dzięki platformie iTeatr, czyli wirtualnemu teatrowi TVP, który umożliwia młodzieży szkolnej w całej Polsce dostęp do spektakli transmitowanych na żywo w sieci. My odwiedziliśmy z kamerą uczniów Szkoły Podstawowej nr 30 w Olsztynie.

Wystarczy jedno kliknięcie myszą, by klasowa tablica stała się sceną, a ławki i krzesła widownią. Platforma iTeatr TVP od 4 lat umożliwia kontakt młodzieży ze sztuką bez konieczności opuszczania szkolnych murów.

To świetna inicjatywa. Nie musimy wychodzić ze szkoły. Mamy teatr na miejscu, a przecież kształcenie teatralne jest wpisane w podstawę programową. Tym bardziej, że mamy ciekawe spektakle z wielu miast Polski — mówi Jolanta Majewska, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 30 w Olsztynie.

W tym roku dzięki projektowi „iTeatr TVP dla szkół”, uczniowie mieli szansę poznać „Baśń o rycerzu bez konia” w reżyserii Janusza Ryla-Krystianowskiego. Sztukę przygotował Teatr Banialuka z Bielska-Białej.

„iTeatr dla szkół” to autorski projekt, który Telewizja Polska realizuje od 2012 roku. To sposób na dotarcie ze sztuką do szkół w całej Polsce, a zwłaszcza do miejsc, gdzie dostęp do teatru jest ograniczony. W ubiegłym roku wirtualny teatr TVP obejrzało ponad milion widzów.