Dwa dni temu Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew otworzyli Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze, gdzie podpisano kilkanaście porozumień gospodarczych. Interesy ze Wschodem to jeden z kierunków rozwoju polskiej gospodarki. Wschodnie rynki zbytu były też tematem dzisiejszych (25.08) rozmów ekspertów i przedsiębiorców, którzy spotkali się w Olsztynie.

Rosja, Niemcy i Ukraina - to główne kierunki eksportowe przedsiębiorców z Warmii i Mazur. Swoje towary sąsiadom sprzedają firmy produkujące meble, maszyny rolnicze czy wyroby dla budownictwa. To koniec dobrych wiadomości, bo w tej kategorii region jest na 3 miejscu od końca w kraju. W zestawieniu GUS za ubiegły rok, warmińsko-mazurskie wyprzeda województwo opolskie i świętokrzyskie, a jedną z barier są bariery prawne. Stąd spotkanie ekspertów z przedsiębiorcami.

Mówimy o warunkach zawierania umów, zabezpieczania się przed ryzykiem oraz pomocy adwokatów, nie tylko polskich, ale przede wszystkim miejscowych — mówi Lech Obara, radca prawny.

Konferencji towarzyszyły indywidualne spotkania z prawnikami. Tymczasem polski eksport na Wschód spada - w ubiegłym roku o ponad 20 proc. do około 10 mld euro. W największym stopniu do Rosji i na Białoruś.

Chociaż rynek rosyjski się zamyka, nie oznacza to jednak, że ten kierunek nie cieszy się zainteresowaniem: — Na razie skupiamy się na Polsce, ale już myślimy o przyszłości, o ekspansji międzynarodowej, więc Rosja też może będzie ciekawą opcją — mówi Andrzej Sadowski, przedsiębiorca.

Rosja, jest tylko jednym ze wschodnich kierunków. Na przykład w ubiegłym roku, tylko na Ukrainie, Polska zainwestowała 791 mln dolarów, wynika z danych Państwowej Służby Statystyki Ukrainy.

Polski biznes, który wkracza na Ukrainę „zderzył się” z problemem nieznajomości tamtejszych przepisów. Podczas tej konferencji mamy możliwość zapoznania się z polskim prawem, podatkami i znalezieniem możliwości, żeby polskiego biznesu na Ukrainie było więcej — tłumaczy Anna Wodołaskaja, adwokat z Ukrainy.

Zainteresować mają unijne dotacje - pieniądze, które są skierowane do małych i średnich przedsiębiorstw. Dotyczy to dofinansowania na zakup sprzętu, wartości niematerialnych, oprogramowania, nieruchomości czy praw własności do gruntów. Wsparcie to maksymalnie połowa poniesionych kosztów. Do rozdysponowania jest ponad 60 mln złotych.