Igor Żarnowski jest uczniem liceum o profilu biologiczno-chemicznym. Marzy o medycynie, a podczas posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży będzie musiał wykazać się zmysłem organizacyjnym i umiejętnościami łagodzenia sporów. Uczeń z Pisza został wybrany marszałkiem Sejmu Dzieci i Młodzieży. 1 czerwca będzie przewodził 460-osobowej izbie.

Droga do Sejmu Dzieci i Młodzieży nie jest prosta. Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Piszu najpierw musieli wziąć udział w konkursie - napisali projekt, który miał na celu spopularyzowanie miejsc pamięci. Wybrali Snopki, gdzie w czasie II wojny światowej Niemcy stworzyli obóz pracy. Przez kilka miesięcy licealiści pracowali nad tym, aby to miejsce przestało być tylko anonimowym pomnikiem.

Była strona internetowa, ulotki informujące o tym, że takie miejsce istnieje. Była też wystawa i spotkanie. Pomagali nauczyciele i Muzeum Ziemi Piskiej — mówi Elżbieta Chrostowska, nauczycielka historii w Zespole Szkół nr 1 w Piszu.

Te działania zakończyły sie podwójnym sukcesem. Mieszkańcy zaczęli pomnik zauważać, o czym świadczą kwiaty i znicze, a dwoje uczniów szkoły otrzymało mandaty poselskie Sejmu Dzieci i Młodzieży. Dodatkowo Igor Żarnowski został wybrany marszałkiem.

Sejm Dzieci i Młodzieży zbiera się od 1994 roku. To akcja propagująca idee parlamentaryzmu wśród uczniów gimnazjum i szkół średnich. Składa się z 460 posłów, w tym 18 z Warmii i Mazur. Kadencja posłów trwa rok, a jedyna sesja w roku odbywa się 1 czerwca.