Choć dopiero kwiecień to 10. obchody Światowych Dni Bajki w Olsztynie można uznać za oficjalnie otwarte. Dni, dzięki którym na ulicach pojawiają się postaci z bajek i baśni zostały zainaugurowane konkursem plastycznym na plakat, który będzie promował jubileuszowe wydarzenia w czerwcu.

Oficjalny plakat X Światowych Dni Bajki w Olsztynie, zaprezentowany podczas inauguracji akcji w Szkole Podstawowej nr 3 w Olsztynie. Autorką zwycięskiej pracy jest 13-latka ze Śląska. W sumie do Olsztyna na międzynarodowy konkurs dotarło ponad 300 prac.

Jedną z wyróżnionych autorek została siedmioletnia Zuzanna Lisowska, która zaraz po przedstawieniu odebrała wyróżnienie z rąk organizatora Światowych Dni Bajki. Przygotowanie pracy nie było problemem, bo Zuzanna świat bajki poznawała od najmłodszych lat.

Mamy taki rytuał, że najpierw jest kolacja, potem kąpiel, a później przechodzimy do sypialni i czytamy sobie bajki. Kiedyś czytałam tylko ja, a teraz Zuzia już umie czytać, więc czasami i ona mi coś poczyta — opowiada Karolina Lisowska, mama Zuzanny.

Wybór plakatu promującego Światowe Dni Bajki to dopiero początek przygotowań do międzynarodowej promocji utworów, które zawsze zawierają morał i łączą pokolenia. Początek Światowych Dni Bajek 1 czerwca. Dwa dni później ulicami Olsztyna przejdzie parada. Jubileuszowe obchody potrwają do 5 czerwca.