„Obywatele w obronie Konstytucji” to ogólnopolska akcja, którą prowadzi partia polityczna Nowoczesna Ryszarda Petru. Jej działacze zachęcają Polaków do podpisywania petycji, która ma trafić do rządu, a dotyczy Trybunału Konstytucyjnego.

W biurze poselskim posła Mirosława Pampucha z Nowoczesnej odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono petycję. Dokument czeka na podpisy mieszkańców Warmii i Mazur. Na jego treść składają się trzy żądania skierowane pod adresem rządu.

Działacze Nowoczesnej domagają się, by prezydent Andrzeja Duda przyjął ślubowanie trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych w poprzedniej kadencji. Domagają się także publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, który stwierdza, że nowelizacja ustawy o Trybunale, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, jest niekonstytucyjna. Trzecie żądanie dotyczy przestrzegania wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

Chcemy zebrać 3 mln podpisów. Jest to bardzo ambitny cel, ale wierzymy bardzo, że społeczeństwo polskie jest na tyle zmotywowane w obronie konstytucji, że uda nam się ten cel osiągnąć — mówi Wiesław Gosk, wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Nowoczesnej. Działacze Nowoczesnej prowadzą akcje zbierania podpisów w Olsztynie, Elblągu, Ełku Ostródzie i Kętrzynie.