Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Olecku jest w czołówce warmińsko-mazurskich szkół ponadgimnazjalnych. Szkoła stale podnosi poziom kształcenia i stara się zainteresować swoich wychowanków naukami technicznymi. Dlatego w miniony piątek, 8 stycznia, uczniowie z Olecka odwiedzili Politechnikę Białostocką, gdzie zwiedzali laboratoria Wydziału Elektrycznego, Centrum Nowoczesnego Kształcenia, Bibliotekę oraz wzięli udział w lekcji kreatywności.

Podlaska uczelnia wybrana została nieprzypadkowo. Rok temu placówka w Olecku podpisała umowę o współpracy z Politechniką Białostocką. W miniony piątek grupa 20 uczniów przybyła do Białegostoku.

Chcemy dobrze wykorzystać możliwości, które w tej umowie są zapisane. Zapraszać do nas dydaktyków uczelni oraz możliwie często odwiedzać Politechnikę. To jeden z lepszych sposobów na pokazanie naszym uczniom perspektyw, szans, które przed nimi stoją, a także, po prostu, do zmotywowania do nauki — mówi mgr Katarzyna Kamińska, nauczycielka z LO w Olecku.

Uczniowie odwiedzili Centrum Badawczo-Dydaktyczne Wydziału Elektrycznego. Po jego laboratoriach oprowadzali naukowcy, którzy opowiedzieli o swojej pracy i pokazali aparaturę naukowo-badawczą. Prof. Dominik Dorosz mówił młodzieży o światłowodach: jak są zbudowane i o ich powszechnym wykorzystaniu np. w telekomunikacji. Uczniowie z Olecka mogli wejść na wieżę światłowodową i przekonać się, jak powstają światłowody. Dr Wojciech Trzasko opowiedział uczniom o prowadzonych przez naukowców Wydziału Elektrycznego badaniach nad efektywnością różnych metod pozyskiwania odnawialnych źródeł energii.

Kolejnym elementem wycieczki była wizyta w Bibliotece Politechniki Białostockiej. Licealistom z Olecka podobała się zarówno oryginalna architektura Centrum, jak i specjalne pokoje do pracy indywidualnej i grupowej dla studentów. Wycieczka zakończyła się prezentacją przygotowaną przez dr inż. Jerzego Sienkiewicza, który za pomocą ćwiczeń, zadań i przykładów starał się uruchomić kreatywność i wyobraźnię młodych słuchaczy.