Niewielki Kurzętnik bez kompleksów bije się o turystę. Miejscowość będzie miała kompleks narciarski z prawdziwego zdarzenia. To nie jedyny przykład warmińsko-mazurskiej gminy, która stara się o zimowego turystę. W kolejce do narciarzy ustawiają się też Mikołajki.

Na razie krajobraz w Kurzętniku ani w Mikołajkach żadnej atrakcji nie przypomina. Już za miesiąc może to się zmienić. W Mikołajkach powstaje przyhotelowy 700-metrowy wyciąg narciarski, a w Kurzętniku kompleksowy ośrodek narciarski. Na Kurzej Górze będzie można skorzystać z zimowego parku sportowo-rozrywkowego dla dzieci, szkółki narciarskiej i oferty gastronomicznej. Najważniejszy element to trasy zjazdowe. Jedna z nich o długości prawie 800 metrów będzie najdłuższą trasą zjazdową w Polsce północnej.

Kompleks ma przyciągać trasami narciarskimi i snowboardowymi o łącznej długości 1,5 km, a docelowo 3 km. Taka inwestycja na Warmii i Mazurach może wydawać się szaleństwem, ale wątpliwości mogą rozwiać tylko miłośnicy białego szaleństwa, którzy pojawią się tu w grudniu. Ryzyko inwestowania w takim regionie jest spore. Decydujący czynnik sukcesu lub jego braku to pogoda, a ta jak wiadomo bywa chimeryczna.

Inwestorzy z Kurzętnika to ryzyko, jak mówią, oszacowali. Ośrodek wyposażony będzie w najnowocześniejszy system zaśnieżania. Ograniczeniem może być tylko temperatura.

Przez rok prowadziliśmy badania, które miały na celu sprawdzenie temperatury na tym terenie. To jest teren polodowcowy, na którym występują anomalia. W stosunku do sąsiednich obszarów tu jest zimniej o 3-5 stopni Celjusza — zapewnia Piotr Tabiś, dyrektor Ośrodka Narciarskiego Kurza Góra.

Kompleks 60 ha ma w założeniu działać cały rok. Latem dzięki trasom rowerowym ma przyciągać miłośników kolarstwa. Trasy rowerowe zamiast narciarskich mają zagościć także na nieczynnej już od kilku sezonów krzyżowej w Lidzbarku Warmińskim.

Z powstającej inwestycji w Kurzętniku zadowoleni są mieszkańcy gminy, którzy mogliby zarobić na miejscach noclegowych. W Olsztynie odwrotnie, bo to właśnie mieszkańcy nie wyrazili entuzjazmu dla pomysły stoku narciarskiego w Kortowie. Z powodu protestów mieszkańców pobliskiego osiedla planowany tam stok na razie nie powstanie. Ośrodek narciarski w Kurzętniku ruszyć ma 19 grudnia.