Na ostatni weekend kwietnia przypada rozpoczęcie sezonu motocyklowego na Warmii i Mazurach. Podczas corocznej Tabunady motocykliści staną się dawcami szpiku, ale też do akcji rejestracji w banku dawców szpiku będą zachęcali innych. Zarejestrować się można w namiocie przez Centrum Konferencyjnym w Kortowie dziś do godziny 15.00.

Tradycyjnie już obsługą organizacyjną i merytoryczną wydarzenia zajmuje się Laboratorium Medigen i Fundacja Przeciwko Leukemii z Warszawy. W Polsce co roku na nowotwór krwi zapada 1 na 15 tys. 25 tys. dzieci, najczęściej między trzecim a piątym rokiem życia. Ponad dwie trzecie dzieci poddanych terapii udaje się całkowicie wyleczyć. Ale potrzeba ludzi dobrej woli.

Szpik kostny jest odpowiedzialny za wytwarzanie komórek krwi: krwinek czerwonych, białych oraz płytek krwi. Szpik zdrowego człowieka wytwarza dziennie setki milionów komórek. W szpiku kostnym znajdują się także tzw. komórki macierzyste. Mimo, iż stanowią 0,1 proc. wszystkich komórek, są jednak bardzo ważne. Część z nich ma zdolność do samo-regeneracji. Pozostałe, dzieląc się, dają początek kolejnym generacjom komórek. Z nich ostatecznie powstają dojrzałe krwinki, które opuszczają szpik i stają się częścią naszej krwi.

Niestety nie ma możliwości wyprodukowania szpiku poza organizmem ludzkim. Dlatego też potrzebni są dawcy, którzy bezinteresownie zechcą pomóc chorym, bez względu na nację i kolor skóry. Zarejestrować się będzie można w namiocie przez Centrum Konferencyjnym w Kortowie, w godzinach 10.00 – 15.00.

Aby zostać zarejestrowanym jako potencjalny dawca szpiku należy:
— Mieć ogólnie dobry stan zdrowia
— Mieć 18-50 lat
— Wypełnić kartę ewidencyjną
— Oddać próbkę krwi na typowanie antygenów układu HLA


Podstawowe kryteria dyskwalifikujące dawcę: — zakażenie wirusem HIV (lub przynależność do grupy zwiększonego ryzyka zakażenia tym wirusem)

— obecność antygenu HBs, przeciwciał anty HCV przy obecności HCV RNA (obecność przeciwciał HBc oraz przebyte zakażenie wirusem typu A są akceptowalne)
— aktywna gruźlica w okresie minionych 5 lat
— cukrzyca – jeśli wymaga podawania leków p/cukrzycowych
— aktywna astma wymagająca podawania leków (jeśli kandydat nie miał napadu astmy przez ostatnie 5 lat i nie pobiera leków to może być zakwalifikowany)
— przebyty zawał serca, zabiegi naczyniowe na sercu (pomostowanie) i inne schorzenia wymagające ciągłego podawania leków (wypadanie płatka zastawki dwudzielnej, zaburzenia rytmu nie wymagające leczenia są akceptowalne)
— epilepsja (jeżeli pacjent pobiera leki p/padaczkowe i w ciągu minionego roku nie wystąpił więcej niż jeden napad to dawca może być zakwalifikowany)
— nadciśnienie – jeżeli jest utrzymywane na prawidłowym poziomie przez leki to kandydat może być zaakceptowany)
— stosowanie leków hormonalnych ( konsultacja z lekarzem Poradni Przeszczepowej)
— ciąża – ciąża i laktacja bezwzględnie dyskwalifikuje dawcę (czasowo)
— łuszczyca
— tatuaż (jeżeli upłynął co najmniej rok od jego wykonania, tatuaż nie jest przeciwskazaniem)


Więcej informacji na www.tabun.olsztyn.pl