Od lat 90. popularyzują ukraińską kulturę i muzykę estradową. Zespół The Ukrainian Folk w tym roku obchodzi jubileusz pracy twórczej. To jedna z najdłużej prężnie działających ukraińskich formacji na Warmii i Mazurach oraz w Polsce. Swoje 25 urodziny hucznie uczcili podczas koncertu w Bartoszycach.

Grupa powstała we Lwowie. Od 1991 roku artyści na stałe przebywają w Polsce. Jeszcze 10 lat temu zespół nazywał się "Ruch". Kilka lat temu formacja z Górowa Iławeckiego zmieniła skład i nazwę na The Ukrainian Folk. Pomimo długiego stażu na scenie muzykom nadal nie brakuje sił i motywacji do grania.

Przyznają, że to głównie zasługa fanów i przyjaciół, którzy od początku ich wspierali. Zespół ciągle stara się zaskakiwać swoich fanów.

Szukamy nowych wyrazów w muzyce folkowo-rockowej. Myślę, że z roku na rok, z koncertu na koncert, z wydarzenia na wydarzenie, rozwijamy się muzycznie – mówi członkini zespołu, Renata Kuźniak.

Rozwój ten podziwiają przyjaciele, których na jubileuszowym koncercie formacji The Ukrainian Folk nie mogło zabraknąć. Pojawili się m.in. muzycy z zespołu Czerwony Tulipan, czy dziennikarz muzyczny Marek Sierocki.

Zdaniem wielu, muzyka folkowa przeżywa dziś drugą młodość. Artyści nie spoczywają na laurach i już planują kolejne występy z okazji jubileuszu. W planach jest też wydanie kolejnej płyty.