Spektakl bez hucznego i radosnego zakończenia to kolejna - wyjątkowa propozycja internetowego teatru TVP dla uczniów w całym kraju. Młodzież tym razem zobaczyła przedstawienie Teatru Pinokio w Łodzi pt. „Oskar i pani Róża”.

To nie był łatwy i przyjemny spektakl. Tym razem aktorzy Teatru Pinokio z Łodzi postanowili przybliżyć młodzieży w delikatny sposób wartości życia, miłości i śmierci. Głównym bohaterem jest chłopiec, dla którego szpital podczas choroby stał się domem. Tragiczną historię Oskara w szkole podstawowej zobaczyli nawet 7-letni uczniowie.

Pierwszaków też trzeba oswajać z tym tematem, bo jest obecny, nasi członkowie rodziny odchodzą, znajomi — mówi Katarzyna Hacia, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 30 w Olsztynku.

Przed transmisją spektaklu nauczyciele zadbali, by najmłodsza publiczność zrozumiała, jak wielką wartością jest życie.

Każda rzecz, która sprzyja rozwojowi dziecka, budzi pytania jest po prostu potrzebna, szkoła nie może tego nie robić — mówi Beata Bukowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 30 w Olsztynku.

Chociaż spektakl nie miał szczęśliwego zakończenia to dla starszej młodzieży nie to było najważniejsze. Zaimponowała im postawa chorego dziesięciolatka.

On chce z nią walczyć, żeby nie ulec tej chorobie i z nią wygrać — mówi Kamil Chojnacki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 30 w Olsztynku.

W czerwcu młodzież będzie miała okazję zobaczyć jeszcze dwa przedstawienia kończące sezon. To spektakl rzeszowskiego Teatru Maska - „Na pełnym morzu” i sztuka „Fahrenheit" w wykonaniu Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. AnK, opr. KS