Już po raz trzeci Komenda Miejska Policji w Olsztynie przeprowadzi działania profilaktyczne „Bezpieczny Lód 2014”. Program ten skierowany jest zarówno do dzieci, jak i osób dorosłych. W tym roku zaplanowano cztery spotkania, które obejmą ponad 2 tysiące osób.

Komenda Miejska Policji w Olsztynie wraz ze Starostwem Powiatowym w Olsztynie oraz Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych organizuje działania profilaktyczne „Bezpieczny Lód 2014”. Ważnym elementem zabaw odbywających się na akwenach jest bezpieczeństwo dzieci oraz prawidłowe postępowania rodziców. Podczas trwania festynów można będzie m.in. zobaczyć pokaz ratowania osoby, pod którą załamał się lód.

W pokazie ratownictwa będą uczestniczyli policjanci, którzy za pomocą poduszkowca przedstawią schemat działania w takiej sytuacji. Podczas festynu można będzie zobaczyć też tresurę psa policyjnego, pokaz ratownictwa Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Oprócz pokazów, dzieci będą mogły sprawdzić nabytą wiedzę w trakcie przeprowadzonych konkursów. Na wszystkich czekają nagrody oraz upominki.

W tym roku odbędą się cztery festyny dla dzieci ze szkół podstawowych. 17 stycznia w Olsztynku (Plaża Miejska, Jezioro Jemiołowo), 20 stycznia w Dobrym Mieście (Jezioro Limajno, miejscowość Swobodno), 22 stycznia w Barczewie (miejscowość Tumiany, Jezioro Pisz) i 24 stycznia w Biskupcu (Plaża Słoneczny Brzeg, nad Jeziorem Dadaj). Początek festynów przewidziany jest na godzinę 10.00.

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód?
W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wezwać pomoc. Dzwoniąc pod nr 112 przedstawmy się, powiedzmy spokojnie co się stało, podajmy miejsce, w którym jesteśmy. Czekajmy na przybycie pomocy, nie rozłączajmy się, zostańmy w stałym kontakcie telefonicznym z numerem alarmowym. Jeżeli lód się zarwie oszczędzajmy siły na wydostanie się z wody. Wyjście bez niczyjej pomocy o własnych siłach jest niezwykle trudne – ręce ślizgają się po mokrym lodzie – nie można znaleźć chwytu. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie. KWP Olsztyn, KS