W Trelkowie pod Szczytnem, Polskiej Wsi pod Mrągowem oraz Medynach pod Lidzbarkiem Warmińskim do połowy 2015 roku powstaną stacje przeładunkowe odpadów komunalnych. Koszt ich budowy wyniesie 14,2 mln zł.

W Mrągowie podpisano we wtorek umowę na zaprojektowanie i zbudowanie stacji przeładunkowych śmieci. Przetarg na te prace wygrało olsztyńskie przedsiębiorstwo „Przemysłówka”, które - jak zapewnił jego prezes Piotr Grzeczuk - ma ponad 20-letnie doświadczenie w realizowaniu inwestycji, które wiążą się z ochroną środowiska. Wartość podpisanej we wtorek umowy to 14,2 mln zł.

Budowa stacji przeładunkowych odpadów komunalnych jest częścią większego projektu śmieciowego realizowanego w województwie przez 37 gmin, z których liderem jest miasto Olsztyn. W Olsztynie do połowy 2015 roku ma powstać zakład przetwarzania odpadów, w którym będą odzyskiwane surowce wtórne, a z pozostałych odpadów ma być wytwarzane paliwo alternatywne. Docelowo Olsztyn chce to paliwo spalać w miejskiej ciepłowni. Projekt ten realizuje Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi (ZGOK).

Ponieważ w projekcie gospodarki odpadami uczestniczą gminy znacznie oddalone do Olsztyna (np. Pisz, czy Ruciane Nida) zdecydowano o zbudowaniu w terenie tzw. stacji przeładunkowych. Do nich będą trafiały odpady z okolicznych gmin i będą tu prasowane tak, by mniejsze gabarytowo i łatwiejsze w transporcie trafiały do miejsca ich przetwarzania w Olsztynie.

— Wszystkie stacje przeładunkowe będą zadaszonymi halami, by minimalizować ich wpływ na środowisko — mówi prezes ZGOK Adam Sierzputowski i dodaje, że stacje te mają być gotowe w tym samym czasie, co zakład przetwarzania odpadów w Olsztynie, tj. w połowie 2015 roku. Stacja przeładunkowa w Polskiej Wsi ma rocznie przetwarzać 13 tys. ton śmieci, w Medynach 17 tys. ton,. a w Trelkowie 9 tys. ton. PAP, opr. KS