Choroba nowotworowa głowy i szyi z roku na rok staje się coraz większym zagrożeniem dla życia człowieka. Tylko w Europie dotyka około 143 tysięcy osób. Z tej grupy aż 68 tysięcy pacjentów umiera. Laryngolodzy i onkolodzy alarmują, te tragiczne statystyki nie zmienią się, jeżeli pacjenci będą szukali pomocy dopiero, gdy nowotwór jest w zaawansowanym stadium. Dlatego też w całej Europie rusza program profilaktyczny „Zrozumieć Nowotwory Szyi i Głowy”.

Kampania profilaktyczna ma poprawić wiedzę Polaków na temat objawów nowotworu głowy i szyi we wczesnym stadium choroby. Naszą czujność powinny wzbudzić między innymi utrzymujące się przez trzy tygodnie niepokojące objawy:
- pieczenie języka,
- czerwone i białe naloty w jamie ustnej,
- ból gardła,
- przewlekła chrypka,
- ból w trakcie połykania,
- guz na szyi,
- niedrożność nosa.
W takiej sytuacji lekarz pierwszego kontaktu powinien skierować nas do laryngologa. Jedna wizyta u specjalisty i trafna diagnoza może uratować życie.

- W pierwszej fazie, jeżeli wykryje się niewielką zmianę nowotworową, i która jest podejrzana, że jest to rak, to wtedy leczenie daje o wiele lepsze rokowania - mówi Zbigniew Frenszkowski, laryngolog.

O zdrowie najbardziej powinny dbać osoby po czterdziestce, bo to właśnie u nich najczęściej występują nowotwory jamy ustnej, gardła i krtani. Warto też samemu zmniejszać ryzyko zachorowania.

- Czynniki ryzyka to oczywiście palenie papierosów, nadużywanie alkoholi wysokoprocentowych, zła higiena jamy ustnej i nosicielstwo wirusów HIV - mówi Bogdan Kibiłda, laryngolog, Szpital Wojewódzki w Olsztynie.

Akcja informacyjna o nowotworach głowy i szyi potrwa do 27 września. W czwartek w poradni laryngologicznej szpitala wojewódzkiego w Olsztynie od 9.00 - 12.00 laryngolodzy będą prowadzili badania profilaktyczne dla mieszkańców Warmii i Mazur. AnK, opr. KS